Okulary dla dziecka

Podejrzewasz wadę wzroku u Twojego dziecka? Coś Cię niepokoi? A może wada została już wykryta podczas rutynowego badania czy okresowego bilansu i potrzebne jest dokładne sprawdzenie wzroku dziecka?

Niezależnie od sytuacji, zapraszamy Cię wraz z Twoją pociechą do naszych salonów. Przeprowadzimy tam badanie wzroku i oczu dziecka w pełnym zakresie, wykorzystując do tego najnowsze urządzenia optometryczne. Jeśli będzie to konieczne, zaproponujemy odpowiednie szkła i wykonamy okulary, wykorzystując oprawki, które wspólnie wybierzemy. Zrobimy też wszystko, żeby wizyta w naszym salonie była dla dziecka miłym przeżyciem.

Żadnych okularów bez dokładnych badań

W doborze odpowiednich okularów dla dziecka kluczowe jest rzetelne zbadanie wzroku.

Ponieważ organizm dziecka dynamicznie się rozwija, zmienia się także jego wzrok. W związku z tym pogorszenie się widzenia może czasem oznaczać chwilowe zaburzenie charakterystyczne dla danego etapu rozwojowego (np. wszyscy rodzimy się z nadwzrocznością, a z kolei na etapie adolescencji może pojawić się tzw. pseudo-krótkowzroczność). W innym przypadku może być to objaw osłabienia, stresu lub choroby niezwiązanej bezpośrednio ze wzrokiem. Jednak w jeszcze innym zdradzać będzie istnienie wady wzroku, która – jeśli nie zostanie szybko skorygowana – będzie pogłębiać się wraz ze wzrostem dziecka.

Tylko doświadczony okulista lub optometrysta może prawidłowo zdiagnozować stan wzroku dziecka i w razie potrzeby dobrać właściwe okulary lub na przykład zalecić trening wzroku.

Do najczęściej diagnozowanych wad wzroku u dzieci należą:

  • krótkowzroczność (myopia),
  • “oko leniwe” (amblyopia),
  • niezborność oka (astygmatyzm),
  • nadwzroczność / dalekowzroczność (hyperopia),
  • wzrok rozbieżny lub zbieżny (zez).

O ile w przypadku zeza występowanie schorzenia jest wyraźnie zauważalne, o tyle jeśli chodzi o takie wady jak astygmatyzm, często nie są one komunikowane przez dzieci, które zwyczajnie nie wiedzą, że mogą widzieć inaczej.

O czym pamiętać przy wyborze okularów dla dziecka?

SOCZEWKI, KTÓRE SIĘ NIE TŁUKĄ

Dzisiaj szkła w okularach nie muszą być ze szkła. Z powodzeniem zastępują je specjalne tworzywa organiczne, które się nie tłuką, mają doskonałe właściwości optyczne i wytrzymują niemal wszystko, co w kontekście użytkowania okularów dorosłej osobie nie przyszłoby do głowy. Są więc idealnym materiałem na soczewki dla dzieci.

Jednym z takich materiałów jest TRIVEX, oferowany choćby w soczewkach marki Hoya, który początkowo stosowany był do budowy kabin w lotnictwie wojskowym. To niezwykle lekkie i obojętne chemicznie tworzywo, które nie kruszy się i nie tworzy ostrych odłamków, które mogłyby wpaść do oka. Soczewki tworzone są także z poliwęglanów czy z bardzo wytrzymałego materiału o nazwie MR-8, który nie pęka nawet w ultracienkich soczewkach.

Zamawiając okulary dla dziecka, skonsultuj też z optykiem opcje dodatkowych powłok ochronnych, które na przykład zmniejszają podatność na zabrudzenia, zarysowania czy palcowanie, chronią oczy przed męczącymi odblaskami lub niebieskim światłem ekranu.

WYTRZYMAŁE I BEZPIECZNE OPRAWKI

Zasadniczo nie ma już dziś znaczenia, czy dziecięce oprawki wykonane są z metalu czy z tworzywa. Oprawki dla dzieci, które oferujemy w naszych salonach, produkowane są z nowoczesnych materiałów, które z powodzeniem zniosą różne próby gięcia czy łamania, a przy tym nie uczulają, są lekkie i miłe w dotyku, i, co ważne dla najmłodszych, mogą występować w bardzo wielu kolorach.

Najmłodszym warto też zaproponować elastyczne zauszniki, które otaczają tylną część ucha lub są połączone ze sobą za głową linką czy gumowym paskiem. Dzięki temu okulary nie spadają i nie zsuwają się z nosa nawet podczas najlepszej zabawy.

Aby uniknąć konieczności częstego regulowania lub naprawy okularów, dobrze jest postawić na oprawki z zawiasami sprężynowymi. Pozwalają one odginać zauszniki także na zewnątrz, co ułatwia zakładanie i zdejmowanie okularów, a także zabezpiecza zauszniki przed wyłamaniem, gdy na przykład dziecko przypadkowo upuści okulary lub je przygniecie.

DOPASOWANIE KSZTAŁTU OPRAWEK DO DZIECKA

Aby okulary spełniły swoje zadanie, tarcze muszą być cały czas położone w ustalonej odległości od oczu. Tymczasem mamy do czynienia z energicznym młodym człowiekiem, będącym w niemal ciągłym ruchu. Dodatkową trudnością jest fakt, że nosy małych dzieci nie są jeszcze ukształtowane na tyle, by oprzeć na nich mostek opraw z tworzywa tak stabilnie, jak w przypadku osoby dorosłej. Nie można jednak też wymodelować oprawek zbyt ciasno, bo dziecko będzie ściągać okulary, które będą je uwierały.

Jak widać więc dopasowanie kształtu oprawek do twarzy i głowy dziecka to nie lada wyzwanie. Dlatego tym bardziej polecamy skorzystanie z usług naszych salonów, gdzie na miejscu montujemy i modelujemy oprawy. Optyk, który dokonuje pomiarów optycznych pod zamówienie soczewek i montaż okularów, jest tym samym, który ostatecznie modeluje oprawy. Zna więc dziecko, jego indywidualne uwarunkowania i jest w stanie tak pokierować całym procesem, by dziecko, mając już okulary na swoim nosku, nie musiało o nich w ogóle pamiętać.