Okulary przeciwsłoneczne

Czy okulary przeciwsłoneczne to tylko modny dodatek do wakacyjnego wyjazdu? Czy też obowiązkowy element ubioru, chroniący nasze zdrowie tak, jak czapka i szalik zimą? Odpowiedź brzmi: i to, i to

Okulary przeciwsłoneczne zapobiegają uszkodzeniu plamki żółtej, czyli najważniejszego elementu siatkówki, który odpowiada za nasze widzenie. Chronią też przed pojawieniem się zapalenia rogówki i spojówki oraz przed rozwojem zaćmy. Ważne jest jednak, by pochodziły ze sprawdzonego źródła, ponieważ bez odpowiedniego filtra UV przyciemnione okulary mogą wręcz zrujnować wzrok.

W naszych salonach nie musisz wybierać między stylem a zdrowiem. Oferujemy wyłącznie atestowane okulary przeciwsłoneczne, które chronią wzrok przed promieniowaniem UV w pełnym zakresie, zerówki i korekcyjne, fotochromy i polaryzacyjne damskie i męskie. Oprócz szkieł pomożemy Ci też wybrać spośród oprawek renomowanych producentów takie, które będą dopasowane do Twojego stylu i planowanej aktywności.

Jak światło wpływa na nasze oczy?

Bez słońca nie da się żyć. Brak kontaktu ze światłem słonecznym bywa źródłem depresji, co jest spowodowane między innymi niedoborem witaminy D syntetyzowanej w naszej skórze pod wpływem promieniowania UVB. Inaczej jest w przypadku oczu. Promieniowanie ultrafioletowe ma na nie wyłącznie negatywny wpływ.

Wystarczy, że 10% światła słonecznego przedostanie się do przedniej części soczewki, by spowodować pogorszenie widzenia lub zaćmę. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do zapalenia spojówek, uszkodzenia rogówki, zaćmy fotochemicznej lub świetlnego zapalenia. Dłuższe promienie UV mogą dotrzeć do siatkówki i rozpocząć degenerację plamki żółtej, w której skupione są fotoreceptory. Musimy zatem chronić wzrok przed wpływem ultrafioletu. Poniżej piszemy, jak robić to skutecznie.

Jakie okulary chronią wzrok przed promieniowaniem UV?

Wbrew pozorom niekoniecznie muszą to być okulary z barwionymi szkłami. Z kolei przyciemniane okulary nie zawsze zapewniają ochronę wzroku. Najważniejsze by szkła posiadały filtry zatrzymujące promieniowanie UV w określonym zakresie. Chodzi o docierające do powierzchni ziemi promieniowanie UVB o długości fali 280-315 nanometrów i UVA, którego fale mają długość 315-380 nanometrów.

Okulary, które oferujemy w naszych salonach posiadają szkła z filtrami UV o faktorze 400. Takie filtry całkowicie chronią oczy przed szkodliwym ultrafioletem.

Nie chronią, a wręcz mogą zaszkodzić okulary, które wyglądają jak przeciwsłoneczne jednak pozbawione są filtrów UVA i UVB. Dzieje się tak dlatego, że nasze oczy wypracowały pewne mechanizmy chroniące je przed nadmiernym światłem słonecznym. Gdy spotkamy się oko w oko ze słońcem odruchowo przymykamy powieki, ograniczając dostęp światła do przedniej części oka, a nasze źrenice zwężają się zmniejszając dopływ niechcianych promieni do wewnętrznych jego struktur. 

W momencie gdy ubierzemy okulary z ciemnymi szkłami, ale bez filtra UV, sprawiamy, że oczy stają się bezbronne a ultrafiolet może swobodnie niszczyć nam wzrok. To jeden z wielu powodów, by w okulary przeciwsłoneczne zaopatrzyć się u sprawdzonego optyka i poświęcić tym zakupom nieco więcej uwagi.

Okulary przeciwsłoneczne dla dziecka – o czym pamiętać?

Naturalne mechanizmy, chroniące oko przed nadmiarem światła, o których piszemy wyżej, nie działają jeszcze tak dobrze w młodym wieku. Soczewka, która u dorosłej osoby tworzy naturalny filtr chroniący siatkówkę przed promieniami UV, u dziecka jest jeszcze delikatna i przezroczysta. Sprawia to, że oczy dzieci są wyjątkowo wrażliwe i ich nadmierna ekspozycja na ultrafiolet prowadzi nierzadko do chorób oczu w wieku dorosłym. 

Dobrze więc zapewnić dzieciom ochronę wzroku przed słońcem, zakładając np. czapkę z daszkiem, a nieco większe maluchy zaopatrzyć w ich pierwsze własne okulary przeciwsłoneczne. Tutaj ważnych jest kilka aspektów:

  • musimy mieć pewność, że okulary dla dziecka zaopatrzone są w filtry UV o faktorze nie niższym, niż 380 nanometrów; potwierdzeniem tego może być certyfikat europejski (znak CE) widoczny na wewnętrznej stronie zauszników;
  • dodatkowym udogodnieniem będą powłoki antyrefleksyjne i filtr polaryzacyjny, który neutralizuje oślepiające odblaski światła, odbijającego się np. od wody;
  • soczewki powinny być wykonane z nietłukącego się tworzywa i na wszelki wypadek montowane od zewnętrznej strony oprawek;    
  • oprawki najlepiej aby były giętkie, z elastycznych, ale wytrzymałych materiałów, pozbawionych szkodliwych substancji, które mogłyby wywołać alergię; najmłodszym można zafundować dodatkową gumkę przytrzymującą okulary za głową.